Wypalanie traw – niebezpieczne i poddane karze!

Zarówno wczesna wiosna, jak i okres tuż po żniwach to czas, kiedy zmagamy się z wypalaniem traw. Rolnicy uważają takowe działanie za jedno z najtańszych i najbardziej skutecznych, by pozbyć się niechcianych pozostałości. Nie przeszkadza im fakt, iż wypalanie traw jest prawnie zabronione i karalne. Co więcej, nie zdają sobie również sprawy, że sami przynoszą szkody sobie, środowisku i w ten sposób budują spore zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.

wypalanie traw

Skutki wypalania traw

Wypalanie przede wszystkim burzy cały ekosystem. Niszczone są bowiem nie tylko chwasty i szkodniki. Ponadto powstający pożar na suchych trawach bardzo łatwo przenosi się na okoliczne lasy, torfowiska, a nawet gospodarstwa domowe. Przynosząc mnóstwo szkód materialnych, zagrażając ludziom, którzy mogą zginąć podczas trudnego do opanowania pożaru. Nad tlącymi się polami unosi się dym oraz toksyczne gazy, w tym dwutlenek węgla. W dymie i toksycznych substancjach giną pszczoły, trzmiele i wiele innych owadów. Do tego śmierć w ogniu i dymie ponoszą ptaki, ssaki, płazy i całe mnóstwo zwierząt, które spełniają ważne funkcje w całym ekosystemie. Dwutlenek węgla i inne związki, które dostają się do atmosfery, mogą być przyczyną rozwoju schorzeń układu oddechowego, układu krążenia oraz układu kostnego. Nowotworów, alergii i problemów ze wzrokiem.

Rolnicy w ten sposób obniżają żyzność swoich gleb, ponieważ niszczona jest próchnica. Plony maleją o kilka procent, a wytworzenie nowej próchnicy wymaga nawet 5 lat. Nadto rolnicy mogą niekiedy stracić dotacje, jakie zostały im przyznane na działalność rolniczą. Zamiast tak szkodliwych dla ludzi i środowiska metod, można postarać się o naturalne sposoby zadbania o glebę i efektywne usuwanie pozostałości po żniwach. Przede wszystkim mowa o regularnym wykaszaniu traw oraz wypasaniu zwierząt. Słoma nadaje się, jako podściółka dla zwierząt, zaś młoda zielonka może być naturalną paszą. Z kolei resztki z łąk i pól idealnie sprawdzą się, jako nawóz dla roślin. Metod zdrowych, naturalnych i bezpiecznych jest wiele.

Zapisz

Add Comment