Przedszkole dwujęzyczne czy prywatne lekcje – co się bardziej opłaca?

Naukę języka dzieci rozpoczynają ostatnimi czasy coraz wcześniej. Wielu rodziców, pomimo porozumiewania się jedynie w jednym języku na co dzień, chce stworzyć dziecku dwujęzyczne otoczenie. Możliwości nauczania dzieci jest języka jest wiele. Podział pod względem placówek jest jednak dość prosty – nauka codzienna, najczęściej przedszkolu dwujęzycznym lub prywatne lekcje.

przedszkole dwujęzyczne wilanówKiedy przychodzi do pierwszych kroków na edukacyjnej ścieżce naszego malucha, wychodzimy z siebie, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o naukę języka, najbardziej naturalną metodą jest oczywiście „obycie się” z nim w domu. Dwa języki na starcie dostają dzieci, które wychowywane są na obczyźnie lub przez rodziców o różnym pochodzeniu (i oczywiście posługujących się innymi językami). Mimo to, próbujemy stworzyć dziecku środowisko, w którym możliwie najlepiej oswoi się z językiem, przynajmniej pod względem wymowy. Przedszkole dwujęzyczne Wilanów, to coraz bardziej popularne rozwiązanie w ostatnim czasie. Choć nie należy do tanich (jego koszt to ok. 1200-2000 zł na miesiąc), gwarantuje profesjonalnych pedagog ów i skuteczne metody nauki języka. Jednocześnie, ze względu na dużą systematyczność nauczania, przebiega ono bezstresowo. Uczenie przez zabawę i otoczenie językiem, sprawia, że dziecko nie odczuwa typowej, szkolnej presji, co szczególnie ważne jest u młodszych dzieci.

Popularnym rozwiązaniem w przypadku nauki języka są też zajęcia pozaszkolne, a zatem też prywatne lekcje. W przeciwieństwie do placówki dwujęzycznej, nauka tam przebiega w sposób mniej systematyczny. Najczęściej są to bowiem zajęcia popołudniowe, często są więc odwoływane przez rodziców z różnych powodów. Oprócz tego, w tego typu placówkach nacisk położony jest głównie na naukę, jako że innych zajęć raczej nie ma, co może być dla wielu dzieci stresujące i – przede wszystkim – zbędne przy tak małych dzieciach. Nie zawsze zalecane jest też wprowadzanie atmosfery przymusu i nauki w domach, powinien on możliwie najdłużej dawać poczucie bezpieczeństwa. W porównaniu do pierwszego omawianego modelu edukacji, jest to rozwiązanie tańsze, jeśli więc istotne są dla nas jedynie kwestie finansowe, prywatne lekcje mają tu przewagę.

Zarówno przedszkole dwujęzyczne, jak i prywatne lekcje, mają swoje wady i zalety. W przypadku edukacji najmłodszych, warto dokładnie przeanalizować wszystkie. Ocena opłacalności u każdego będzie nieco inna. Naturalnie zawsze na względnie należy mieć dobro naszych pociech.

Add Comment