Przedszkole czy niania?

Kiedy młoda mama musi wrócić do pracy, staje przed trudnym wyborem – komu powierzyć opiekę nad dzieckiem. Jeśli nie ma do dyspozycji pomocy babci, trzeba wybrać wśród innych możliwości. Zazwyczaj wybór odbywa się między przedszkolem a indywidualną opieką niani.

przedszkole kabaty

Jedno dziecko, jedna niania

Prywatna opiekunka do dziecka wybierana jest najczęściej przez rodziców, którzy korzystali z jej usług w pierwszych latach życia dziecka i boją się przedszkolnych chorób. Wykwalifikowana niania poświęca dziecku całą swoją uwagę, może go nauczyć wielu rzeczy. Jeśli dziecko jest pod opieka jednej opiekunki od najmłodszych lat, to nawiązuje z nią także emocjonalną więź. Jednak z biegiem czasu, dziecko potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, zwłaszcza z rówieśnikami. Biorąc pod uwagę rozwój dziecka i jego możliwości rozwojowe, im dziecko starsze, tym więcej czasu powinno spędzać wśród rówieśników. Faktem jest, że wiąże się to z łapaniem przeróżnych przedszkolnych infekcji, ale jest to niezwykle ważne dla rozwoju psychicznego i emocjonalnego. W związku z tym przed nianią stoi trudne zadanie – zaopiekować się maluchem, zapewniając mu jednak kontakt z grupą rówieśniczą i w należyty sposób przygotować go do nauki w szkole. Warto wybrać nianię dla starszaka szczególnie starannie, ponieważ jej rola jest dużo trudniejsza niż opiekunki maluszka.

Jestem sobie przedszkolaczek

Wielu rodziców obawia się przedszkola, ponieważ dzieci przedszkolne często chorują. Jest w tym sporo prawdy. W dużych skupiskach ludzi dzieci często przenoszą na siebie zarazki. Ale jednocześnie takie chorowanie jest niezwykle korzystne dla układu odpornościowego dziecka. Maluchy chorując w przedszkolu, zazwyczaj już nie chorują w szkole. Poza tym przedszkole ma mnóstwo zalet. Dzieci mają codzienny kontakt z rówieśnikami, zawierając przyjaźnie i ucząc się interakcji społecznych. Przedszkolaki są objęte programem nauczania, który idealnie przygotowuje je do pójścia do szkoły. W przedszkolu dzieci uczestniczą także wielu zajęciach dodatkowych takich jak nauka języka obcego, rytmika albo zajęcia plastyczne.


Nauka języka angielskiego z native speakerem – sprawdź szczególe na stronie www.przedszkoleswiatdziecka.edu.pl


Dzieci chodzące do przedszkola rozwijają się w grupie, dzięki czemu łatwiej jest im funkcjonować w szkole. Przedszkole to także spora lekcja samodzielności.  Ponadto, często grupa przedszkolna znajduje się w tej samej klasie w szkole, dzięki czemu tworzą się przyjaźnie na całe życie. Niezależnie od tego, w jakim wieku zdecydujemy się wysłać dziecko do przedszkola, ono na pewno wyniesie dla siebie maksimum korzyści.

Add Comment