Czy nowoczesna technologia jest dla dzieci?

Nowoczesna technologia zawładnęła naszym życiem. Nie da się ukryć, że dociera również do świata beztroskiego dzieciństwa. Elektroniczne gadżety, tzw. zabijacze czasu zawsze są tematem, który wywołuje sporo emocji. Jeśli od technologii nie da się dzisiaj uciec, to może chociaż udaje się ją rozsądnie wykorzystywać.

Zdania są podzielone. Jedni uznają, że na nowinki technologiczne dzieci mają jeszcze czas i jak najdłużej należy je od nich chronić. Inni zaś twierdzą, że jeśli nowoczesny świat jest nieunikniony, to może lepiej dawkować go najmłodszym, ale w odpowiednich proporcjach. Może korzystniej jest, jeśli również dziecko ma możliwość poznawania innowacyjnych gadżetów i urządzeń. Skoro nie da się przed technologią uciec, to należy zacząć ją wykorzystywać. Zresztą nie jest tak, że działa ona tylko niekorzystnie. Okazuje się, że wiele rozwiązań ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Technologia w zabawie

Ciekawostką jest fakt, że innowacyjne technologie wkroczyły już z impetem w świat najmłodszych. Wystarczy spojrzeć na sklepowe półki. Zabawki interaktywne, które świecą całą paletą barw, grają i mówią, to stały element wyposażenia dziecięcego pokoiku.

Dzisiaj najmłodsi coraz rzadziej grają w piłkę, skaczą na skakance i ganiają w berka. Coraz częściej spędzają czas wolny z tabletem w dłoni. Są jednak i pozytywne aspekty wykorzystania nowoczesnej technologii. Czy znacie tzw. Magiczny Dywan? To projektor interaktywny, który wyświetla interaktywną podłogę. Ta pozwala z kolei na zespołowe zabawy w innowacyjnym wydaniu. To doskonały przykład na to, że jednak da się połączyć rozrywkę z najnowszą technologią i nie zaburzać przy tym radosnego świata dziecka.

Technologia w nauce

Jeszcze kilkanaście lat temu, żeby odrobić pracę domową, uczniowie studiowali encyklopedię albo całe tomy naukowych książek. Dzisiaj wystarczy włączyć komputer i znaleźć w sieci potrzebne wiadomości. Fakt, że to droga na skróty, ale i jakie ułatwienie.

Dzięki nowoczesnej technologii można również realizować naukę poprzez zabawę. Wspomniana interaktywna podłoga aktywuje do wspólnej zabawy w czytanie albo liczenie. Poszczególne gry usprawniają koncentrację uwagi, procesy pamięci i koordynacji ruchowej. To akurat pozytywne aspekty. Nauka już nie musi być nudna, nie musi przebiegać w systemie siedzenia w szkolnej ławce i wkuwania suchej teorii.

Rola rodziców

Fakt, że wszystko jest dla ludzi. Produkty, które są dedykowane dla najmłodszych, zawsze jednak powinny podlegać kontroli osób dorosłych. Pamiętajmy, że nowoczesna technologia rzeczywiście może być szkodliwa dla maluchów. Jeśli dziecko nie ma nadzoru rodzicielskiego, będzie oglądać bajki na tablecie przez cały dzień.

To od osób dorosłych zależy, jak innowacyjne rozwiązania zostaną wykorzystane i kiedy zostaną udostępnione najmłodszym. We wszystkim należy znaleźć umiar i dopasowywać opcje do etapu rozwoju dziecka. Nie da się ukryć, że technologiczny świat jest obecny w naszym życiu i raczej się to nie zmieni. Wręcz przeciwnie, będzie się nadal rozwijać, a my musimy za nim nadążać. Wszystko jednak wymaga rozsądku i dokładnej analizy.

Add Comment