Przedszkole językowe i program immersji

Nie ma się co oszukiwać, że człowiek ze znajomością tylko języka ojczystego, nie podbije współcześnie rynku zawodowego. Rodzice zdając sobie z tego sprawę, zabiegają o jak najlepsze wykształcenie swoich dzieci od wczesnych lat dziecięcych. Ważne w tym wypadku jest zachowanie zdrowego rozsądku i pozostawienie maluchom obszaru na zabawę i zapewnienie beztroski, która wiąże się z tym okresem. Przedszkola językowe wychodzą na przeciw oczekiwaniom rodziców stosując, uważaną w tej chwili za jedną z najlepszych metod nauki języka –  metodę immersji językowej.

Przedszkole językowe jako miejsce, gdzie dziecko w naturalny sposób obcuje z językiem.
Słowo immersja pochodzi z języka angielskiego, gdzie „immersion” oznacza zanurzenie i właśnie w ten sposób działają nowoczesne i nastawione na najwyższy sposób nauczania przedszkola językowe. Dzieci podczas codziennych zajęć prowadzone są przez nauczyciela zwracającego się do nich w nauczanym języku, przy czym dzieci mogą używać ojczystego języka. Nauka naturalnie odbywa się podczas spacerów, posiłków oraz zajęć artystycznych i ruchowych. Zamiast sztampowych lekcji, przedszkolaki poprzez zabawę, czasem zupełnie nieświadomie, chłoną zasłyszane słówka. Przykładem placówki, które wdraża program immersji jest Przedszkole językowe w Konstancinie

Założeniem metody jest nauka poprzez zabawę, w trakcie codziennych czynności. Brak tutaj monotonnych ćwiczeń i powtórek, dzieci obcują z językiem „tu i teraz”. Zaletą immersji jest oswajanie się oraz osłuchanie z językiem i akcentem. Dzieci nie wykazują znużenia, ponieważ proces nauki odbywa się poprzez zabawę, co jest najbardziej przyswajalną formą dla najmłodszych. Wiele współczesnych badań potwierdza efektywność tej metody. Podkreśla się znaczenie takiego przygotowania dla dalszej nauki. W wieku przedszkolnym mózg dziecka jest bardzo chłonny i z łatwością przyswaja nowe informacje. A ten sposób pozwala nie tylko na szybką naukę języka, ale też buduje pozytywny wizerunek samego procesu zdobywania wiedzy.

Add Comment