Jaka trawa na trawnik?

49

Każdy z nas marzy o estetycznie wykończonym domu w przyjaznej okolicy i pięknej, soczyście zielonej trawie otaczającej go z każdej strony. Nie każdy jednak wie, że mieszanki traw bywają różne, nie tylko ze względu na jakość, lecz również na przeznaczenie.

Położenie domu, jego otoczenie, liczba drzew oraz charakterystyka gleby to jedne z wielu cech wpływających na wygląd trawnika. Nim pójdziemy do sklepu powinniśmy dokładnie przemyśleć jakiego efektu oczekujemy. Mieszanki na trawniki ozdobne wykorzystuje się takie gatunki traw jak kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona, czy mietlica pospolita. Charakteryzują się one piękną zielenią, nie są jednak odporne na deptanie, dlatego zalecane są jedynie do miejsc, w których nie zostaną w ten sposób uszkodzone. Trawniki użytkowe to mieszanka gatunków wytrzymałych na deptanie i szybko się regenerujące. Zawierają nasiona rajgrasu angielskiego i wiechliny łąkowej.

W przypadku gdy przeznaczenie trawnika nie jest ściśle określone, polecane są nasiona zarówno rajgrasu angielskiego, jak i kostrzewy czerwonej. Przy czym warto przypilnować, by w mieszance znalazły się nasiona co najmniej dwóch odmian każdego z nich. Zapewni to odporność oraz aksamitną zieleń trawnika, nawet w przypadku intensywnych spacerów po jego powierzchni.

Zapisz

Add Comment