Dom w stylu EKO – poznaj 7 zasad

Energia elektryczna czy też woda to źródła wydające nam się być nieograniczonymi. Wyrzucanie śmieci jest dla nas codzienną czynnością. Całkowicie naturalną. Podobnie, jak i poruszanie się samochodem. Nie zwracamy jednak uwagi na fakt, że zmiany klimatyczne, anomalie pogodowe, a także nasze samopoczucie w dużej mierze wynika z nieprzykładania wagi, właśnie do tych codziennych aspektów. Bycie eko nie jest już tylko modą, ale koniecznością. Jakość środowiska, nasze zdrowie, a co za tym idzie również najbliższa przyszłość, jest uzależniona od tego, w jaki sposób korzystamy z wody, źródeł energii i nie tylko. By być eko i zadbać o środowisko oraz otoczenie, nie trzeba naprawdę wiele.

dom w stylu eko

Przede wszystkim należy oszczędzać prąd. Każdego dnia tracimy go bezpowrotnie. W dużej mierze niepotrzebnie. Wystarczy gasić za sobą światło, odłączać od źródła prądu nieużywane sprzęty, a żarówki wymieniać na energooszczędne. Włączać tylko tyle punktów źródła, ile naprawdę jest nam na daną chwilę potrzebne. Pamiętać należy o tym, że 20% kosztów, które ponosimy na energię elektryczną, związane są z pozostawianiem rozmaitych urządzeń „na czuwaniu”.

Kolejno należy zadbać o mniejsze zużycie wody. Już teraz jest to cenne źródło, a za kilkadziesiąt lat stanowić będzie najcenniejsze źródło naturalne na Ziemi. Zakręcajmy wodę podczas czynności higienicznych. Używajmy także oszczędnych pralek oraz zmywarek, które wykorzystują minimalną ilość wody niezbędną do wykonania zadanych czynności. Wybierajmy również prysznic zamiast kąpieli i wykorzystujmy wodę na przykład z gotowania tam, gdzie przydadzą się jej właściwości.

W kuchni należy zadbać o ekologiczne gotowanie. Wybierając sprzęty o odpowiedniej klasie energooszczędności. Wielkość garnków dostosowując do potraw, które przyrządzamy, jak i do wielkości palnika, na którym ów będziemy stawiać. Przykrywając garnek szybciej zagotujemy wodę, tym samym oszczędzając energię i czas.

Oczywistą koniecznością jest segregowanie odpadów. Wiele z nich może zostać powtórnie wykorzystanych, ale tylko wtedy, gdy trafią do odpowiednich pojemników, a potem w ściśle wyznaczone miejsca, gdzie mogą zostać przetworzone. Zgniatając zużyte pojemniki oszczędzamy miejsce. Segregowanie odpadów zaczynamy w domu. To nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści.

W zimne dni odkręcamy kaloryfery. To nieuniknione. Zadbajmy jednak o to, by nie grzać w pomieszczeniach nieużywanych, jak i wtedy, gdy nie ma nas w domu. Uszczelnijmy drzwi i okna, by nie uciekało ciepło, a kaloryferów nie zasłaniajmy, bo wtedy maksymalnie odkręcone wciąż dają mało ciepła.

Odpady nie tylko segregujemy, ale i zwracajmy uwagę na te, które sami możemy powtórnie wykorzystać. Pusta butelka przyda się do podlewania, wiele reklamówek można użytkować przez długi czas. Inne przedmioty wielokrotnie staną się kopalnią pomysłów dla dzieci, które szukają atrakcyjnych zabaw.

Na koniec oszczędźmy użytkowania samochodu, jeśli nie ma takie potrzeby. Ruch to zdrowie, oszczędność paliwa i finansów. Mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Wystarczy zaplanować zakupy i rozłożyć je na kilka wyjść. Bycie eko to nic trudnego, a nawet przyjemność działania.

Zapisz

Zapisz

Add Comment