Alkohole w kosmetykach – czy są bezpieczne?

Słowo „alkohol” właściwie od razu kojarzy nam się z tym, używanym w przemyśle spożywczym. Jednak w przemyśle kosmetycznym, używanych jest wiele różnych alkoholi, niewiele mających z nim wspólnego. Ich obecność dla niejednej osoby budzi jednak wątpliwości i skłania do oceny bezpieczeństwa kosmetyku, zawierającego jakikolwiek alkohol.

 

ocena bezpieczeństwa kosmetykuWspomniany na początku alkohol, który najczęściej spotykany jest w przemyśle spożywczym, to etanol. W składzie kosmetyków możemy go znaleźć pod nazwami: Alcohol, Alcohol denat., DRF alcohol oraz Ethanol. Spotykany jest w wielu różnych produktach, w tym również kosmetyków naturalnych. Służy on głównie ułatwianiu przenikania pewnych substancji wgłąb skóry. Jest przy tym substancją, która w znaczącym stopniu narusza płaszcz hydrolipidowy skóry, czyli jej pierwszą i bardzo ważną warstwę ochronną! Co prawda wpływa to na lepsze wchłanianie się kosmetyków, jest przy tym niekorzystne, ze względu na naturalny „odruch skóry” do produkcji większej ilości sebum, wchodzącego w skład właśnie płaszcza ochronnego skóry. W efekcie skóra szybko się przetłuszcza, a jednocześnie jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne.

Jaki alkohol znajduje się w kosmetykach i czy jego używanie dopuszcza ocena bezpieczeństwa kosmetyku?

Etanol nie jest jednak jedynym alkoholem używanym w kosmetyce. Bardzo dobrym przedstawicielem tej grupy związków chemicznych jest alkohol cetylowy (Cetyl alcohol), którego działanie zgoła różni się od jego poprzednika. Alkohol cetylowy jest emolientem, co oznacza, że tworzy na powierzchni skóry film, który uniemożliwia częściowo utratę wody przez skórę. Dzięki temu działaniu ogranicza jej wysuszanie, dlatego jego funkcję można określić jako nawilżającą. Na podobnej zasadzie działa również alkohol cetylostearylowy (Cetearyl alcohol).

Z kolei alkohol benzylowy (Benzyl alcohol), stosowany jest w przemyśle kosmetycznym jako konserwant. Jest on przy tym dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych, m. in. ze względu na to, że naturalnie występuje w olejkach eterycznych. Ma działanie bakteriobójcze, a przy tym jest związkiem chemicznym uznawanym za bezpieczny.

Istnieje również grupa alkoholi, zwana alifatycznymi. Należą do nich m. in. takie substancje jak gliceryna, która ma właściwości wygładzające, a także odpowiada pośrednio za utrzymywanie wody w skórze. W składzie kosmetyku nie znajdziemy jej jednak pod nazwą „alkoholu”.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku zależy od każdego konsumenta. Warto mieć jednak na względzie, że odtłuszczające działanie etanolu nie jest korzystne dla skóry, a także, że pod nazwą „alkohol” kryje się więcej niż jedna substancja.

Warto zaznaczyć także, że każdy kosmetyk przed trafieniem do drogerii musi przejść restrykcyjną ocenę bezpieczeństwa kosmetyku. Zatem na pewno kosmetyki, które zawierają alkohol są bezpieczne, ale reakcja na jego zawartość zależy od indywidualnych preferencji i reakcji skóry.

Add Comment